آموزش

قبض انبار چیست؟

بعد از تحویل کالا انبار گمرک برای نگهداری، رسیدی صادر کرده که به آن قبض انبار گمرک میگویند. در همه دنیا، این نوع قبض ها ارزش داشته و قواعد خاصی دارند. در مرحله اول، درست بعد از این که کالا به انبار وارد شد، صورت برداری انجام شده و تطبیق آن با سندهای مربوط به حمل و نقل انجام میشود. تنظیم و صدور قبض انبار گمرک بعد از برسی ها صورت میگیرد.

اصلا نیازی نیست قبض انبار گمرک به یک شکل یا در فرمی واحد باشند، بلکه مواردی مثل نوع کالا و تاریخ آن از قسمت های اصلی قبض انبار گمرک هستند. مثل همه سندهای رسمی قبض انبار هم باید استانداردهایی داشته باشد و تنظیم آن بر اساس قوانین خاصی صورت بگیرد.

مواردی که باید در قبض انبار گمرک درج شود
در حوزه حسابداری انبارداری، قبض انبار گمرک اهمیت داشته و از اسناد اصلی به حساب می آید. اما چیزی که نیاز است در این قبض درج شود به این صورت است:

محل انبار: در قبض انبار گمرک باید محل دقیق انباری که کالا در آن تحویل داده میشود درج شود. انبار عادی یا انبار گمرکی فرقی ندارد، باید اصل درج آدرس دقیق رعایت شود.

تاریخ رسید: با ذکر کردن تاریخ، زمان تحویل کالا به انبار مشخص میشود که استفاده آن بیشتر برای حسابرسی های دوره ای است.

درج تعداد متوالی رسیدها: برای پیگیری کردن کالاهایی که تحویل میدهید و سایر موارد قانونی به این شماره ردیف نیاز پیدا میکنید.

امضای انباردار: این امضا اهمیت و رسمیت زیادی دارد. در صورتی که روی قبض این امضا وجود نداشته باشد، قبض انبار فاقد اعتبار است. وظیفه دیگر این امضا مشخص کردن مسئول مربوطه است تا در صورت بروز اشتباه مسئول آن مشخص باشد.

هزینه های مرتبط: در اظهار نامه های مالیاتی برای هزینه های مرتبط با انبار ردیفی در نظر گرفته شده است. به همین دلیل در انجام امورات حسابداری، درج این مورد نیز مهم است.

موارد دیگری مثل نوع ذخیره سازی در انبارها، هزینه های رسیدگی، تعداد بسته ها، نوع بسته بندی، نوع کالا و علامت های مرتبط به کالا از موارد دیگری هستند که باید در قبض انبار گمرک درج شود.

مطالعه بیشتر حمل و نقل هوایی از چین

دریافت قبض انبار الکتریکی
برای افرادی که در حوزه واردات و صادرات فعال هستند، به راه افتادن سامانه قبض انبار الکتریکی دارای اهمیت زیادی است. افراد با مراجعه به این سامانه، از قسمت حساب کاربری به پروفایل خود وارد شده و با پرینت قبض انبار، قبض انبار الکتریکی خود را دریافت میکنند. در این سامانه باید مواردی مثل شماره بارنامه، شناسه ملی شرکت حمل، شماره مانیفیست و نام گمرک موردنظر را انتخاب، و از طریق جستجو قبض خود را پرینت بگیرید. ممکن است در زمان دریافت قبض انبار گمرک در سیستم با خطاهایی مواجه شوید. اولین خطا مربوط به عدم ثبت شرکت یا فرد مورد نظر در سیستم میباشد که جهت رفع آن باید به واحد آی تی گمرک مراجعه کرده و به ثبت مشخصات صاحب ترخیصیه بپردازید. این اطلاعات به وسیله واحد IT در سامانه انبار ثبت و درج میشود. دومین خطا مربوط به دسترسی نداشتن برای چاپ قبض انبار مربوط میشود. اگر با این پیام مواجه شدید باید وکالت الکترونیکی از صاحب ترخیصیه بگیرید. خطای دیگری که احتمال دارد با آن مواجه شوید، عدم بارگزاری بارنامه معادل در سیستم است. شماره بارنامه و کد شرکت را برای رفع این خطا از لحاظ بزرگی و کوچکی حروف برسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *